ВЛЕЗТЕ В АКАУНТА СИ!

ЗАБРАВИХТЕ ПАРОЛА?

FORGOT YOUR DETAILS?

AAH, WAIT, I REMEMBER NOW!

Адвокат Веселин Пенчев

Адвокат Веселин Пенчев

АДВОКАТСКА КАНТОРА
ВЕСЕЛИН ПЕНЧЕВ

Телефон: (+359) 885 198 654
Email: [email protected]

град Шумен 9700
улица "Добри Войников" № 17, етаж 1, офис 2

ОТРОВИ В Google Maps
ТЕЛЕФОН: (+359) 885 198 654
  • ВЛЕЗ
  • Начало
  • За кантората
  • Актуално
  • Услуги
    • Услуги за граждани
      • Делa за развод
      • Делa за издръжка
      • Дело за смяна на име / имена
      • Изпълнително дело
      • Дело за трудови възнаграждения
      • Изготвяне на всякакъв вид документи
    • Услуги за бизнеса
      • Цялостно правно и юридическо обслужване
      • Регистрация на ЕООД/ООД
      • Продажба на дружество
      • Промени в дружество
      • Водене на преговори и сключване на сделки
      • Административни и облигационни дела
    • ONLINE УСЛУГИ
      • ОНЛАЙН АДВОКАТ
      • Запиши час!
      • Медиация
      • Регистрация на ЕООД/ООД
      • Продажба на дружество
      • Промени в дружество
  • Тарифа
  • Запиши час!
  • Контакти
onlineАДВОКАТ

Увеличение на размера на издръжка на непълнолетно дете

от Веселин Пенчев / 03 февруари 2016, сряда / Публикувано в Актуално

Съгласно чл. 143 ал. 1 от Семейния кодекс (СК) „Всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето“. Когато родителските права на детето са дадени за упражняване на единия родител, то другия е длъжен да заплаща издръжка в определяния от съда размер. В ал. 2 на чл. 142 от СК обаче е определен и минимален размер за това, а именно „една четвърт от минималната работна заплата“ за всяко едно дете. Считано от 01.01.2016г. и съгласно ПМС № 375 от 28.12.2015г. минималната работна заплата е определена по размер на 420лв., с което се вдига и минималния размер на издръжката от 95лв на 105лв. Важно е да знаете, че ако размера на присъдената издръжка на Вашето дете е под този размер, то имате право да поискате от съда да увеличи размера на присъдената издръжка единствено и само поради това обстоятелство. Разбира се възможно е да има и други обстоятелства, които да налагат увеличение на размера на издръжката като например по-високите разходи за отглеждане на детето спрямо момента на присъждане на издръжката, които могат да са обусловени от допълнителни разходи по образование и обучение, закупуване на дрехи, консумативи, транспортни разходи и др.

Производството започва по молба на заинтересованата страна, а именно детето чрез неговия законен представител (родителя на когото е поверено упражняването на родителските права) и се води срещу родителя, който заплаща издръжка. Делото се гледа от районния съд по постоянен адрес на ищеца съгласно разпоредба на чл. 112 от ГПК.

Необходими документи за завеждане на дело:

  • Удостоверение за раждане на детето;
  • Документи за очертаване профила и нуждите на детето (уверение от училище и др. форми на извънкласно обучение; специфични потребности, здравно състояние и др.);
  • Информация за доходите на родителя, който упражнява родителските права;
  • Документи в уверение на жилищна обезпеченост на родителя, който упражнява родителските права;
  • Други.
  • Държавна такса – не се дължи когато делото е единствено за увеличение на издръжката. 

За повече информация по Вашия конкретен казус и за завеждане на дело за увеличаване на размера на издръжка, заповядайте в кантората на адвокат Веселин Пенчев Шумен или задайте въпросите си с контактната форма.

*настоящата публикация има за цел да очертае някои основни моменти, не претендира за юридическа пълнота и прецизност.

  • Tweet
Тагове: адвокат гражданско право, адвокат гражданско право Шумен, адвокат издръжки, адвокат родителски права, адвокат семейно право Шумен, адвокат семейно правоа, дело за издръжка, дело за издръжка от родител Шумен, дело за промяна на размер на законна издръжка, дело за промяна на размер на присъдена издръжка, дело за увеличение на издръжка, дело за увеличение на присъдена издръжкад, издръжка, издръжка на дете, как да заведа дело за издръжка, как да поискам по-висока издръжка, минимална издръжка, определяне на по-висока издръжка от съда, промяна в размера на минималната издръжка за дете, промяна на размера на издръжките 2016, промяна размера на издръжка на дете, увеличение на издръжка, увеличение на издръжка 2016

ЗА Веселин Пенчев

Казвам се Веселин Пенчев, роден съм в гр. Шумен на 16.09.1989г. През пролетната сесия на 2015г. положих успешно изпит за адвокати и младши адвокати към Висш адвокатски съвет – гр. София. След това положих клетва като младши адвокат към Шуменска адвокатска колегия. Професионалните ми интереси по време на обучението ми бяха в областта на търговското и облигационното право, разбира се и на гражданския процес като завършека, способа за реализация на материалното право, както и изпълнителното право като част от процеса.

Какво е следващото, което мога да прочета

Договор за покупко-продажба на МПС
Дело за развод без явяване по делото
Смяна на имена по етнически причини

48 Comments to “ Увеличение на размера на издръжка на непълнолетно дете”

  1. Диляна Петрова says :Влезте, за да отговорите
    20 юли 2016 at 18:51

    Искам да попитам може ли да се издаде документ за увеличение на издръжката на дете , поради увеличение на минималната работна заплата без да се води дело. Мога ли да взема увеличение за минал период.

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      20 юли 2016 at 20:21

      Веднъж присъдена, издръжката се дължи в определения от съда размер до промяна на обстоятелствата. Такава промяна би могла да бъде променена в посока увеличение минимална работна заплата, инфлация или нарастнали потребности на детето. За да бъде променена обаче, единствено съда може да реши този въпрос по искане на заинтересована страна. Няма възможност да се промени съдебно решение с какъвто и да било документ, освен с друго съдебно решение.
      Относно увеличение за минало време, отговора е, че не може. Причината :няма как да се обоснове необходимостта от това увеличение за минало време, а и към този момент в миналото е действало старото съдебно решение. Трябва да се знае обаче, че ако с ново съдебно решение се увеличи размера на издръжката, то ще действа от датата на завеждане на Исковата молба.

      1. Марияна says :Влезте, за да отговорите
        16 октомври 2016 at 11:34

        Zdraveite iskam da popitam slednoto imam dete na 9godini koeto ne e priznato ot bashtata iskam da pitam kak da si potursq pravata za izdrushka i dali moga estestveno moga li da vurna nazad sushto

        1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
          16 октомври 2016 at 19:20

          Здравейте,
          Съгласно чк. 69 от Семейния кодекс,майката може да предяви иск за установяване на произход от бащата в сеок от ТРИ години от раждането на детето. Същия тригодишен срок тече и за детето от навършване на пълнолетие. Разбира се възможност за припознаване от страна на бащата съществува по всяко време.

  2. Дарина says :Влезте, за да отговорите
    3 август 2016 at 08:56

    Здравейте,
    Преди две години имам решение от съда за плащане на издръжка за две деца по 150 лв на дете. Мога ли да увелича размера на издръжката? Бащата има бизнес, който е доста печеливш, но черно на бяло дохода му е 420 лв.. В момента има нова приятелка, която има дете, плаща кредит 670 лв и живеят на квартира. Издъжра и нея и детето й. А за моите деца не дава нищо повече от издръжката. Едва се справям сама макар да вземам що-годе добра заплата.

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      3 август 2016 at 18:50

      За да бъде увеличен размера ма присъдената издръжка на децата трябва да има промяна на обстоятелствата от нейното присъждане, т.е. от преди две години във Вашия случай. Тези причини могат да са в две посоки – увеличаване доходите на дължащия издръжката или промяна в нуждите на издържания. За издържащия, в случая бащата, макар и осигуряващ се на минималния доход като собственик на дружество той реализира доходи и от печалба,ако има такава. За децата тези нужди могат да се изразяват в специални потребности от здравословен характер, от необходимост и посещение на специализирани образователни курсове, спортни занимания и въобще всякакви други потребности, които са свързани с допълнителни средства. Всеки случай е индвидуален и за да се прецени конкретно е необходима повече информация в тези две посоки.

  3. Таня says :Влезте, за да отговорите
    23 август 2016 at 11:06

    Здравейте ,искам да заведа дело за увеличение на издръжката!В момента получавам 100 лв издръжка от бащата на детето ми,но тези пари до никъде не стигат а в момента бившия ми мъж работи от 3 год като международен шофьор!Какви са шансовете ми за увеличение аз ще искам 250 лв !Благодаря

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      23 август 2016 at 14:18

      Здравейте!
      При всички случаи имате основание за искане за увеличение на размера на издръжката, тъй като съгласно действащото законодателство минималния размер се равнява на 1/4 от минималната работна заплата, което се равнява на сумата от 105лв. Всяко искане за увеличение на размера на присъдена издръжка следва да бъде обосновано с доказателства относно необходимостта от исканото увеличение. В случая за издръжка от баща на дете може да бъде увеличен размер на МРБ, нарастване на нуждите на детето (породени от повишаване на потребностите му от нарастване на възрастта, от необходимост за посещение на допълнителни образователни курсове, спортни занимания и др. специфични за детето потребности.) и др. Важен момент е и възможността на лицето, което дължи издръжка, т.е. дали неговото материално положение позволява без особени затруднения да дава така исканата издръжка. Крайното решение е на съда, който преценява оптималния размер на издръжка съобразно посочените по-горе критерии и най-вече въз основа на представените доказателства.

  4. Надя says :Влезте, за да отговорите
    28 август 2016 at 13:43

    Здравейте,
    Интересувам се какъв е размера на адвокатския хонорар при завеждане на дело за издръжка.
    Благодаря!

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      29 август 2016 at 05:50

      Съгласно чл. 7, ал. 1, т.4 от Наредба 1 от 23 юли 2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения на на висшия адвокатски съвет, минималния размер на адвокатското възнаграждение за такова дело е 300лв.

  5. Емил Иванов says :Влезте, за да отговорите
    8 септември 2016 at 17:18

    Здравейте,
    В момента ми е заведено дело от бившата ми съпруга за увеличаване издръжката на непълнолетната ми дъщеря/15 год./ в размер на 400 лв. по нейно искане.От шест години редовно изплащам по 100 лв.издръжка месечно.Не виждам детето от тези 6 години, защото то не желае да се среща с мен. Моето месечно възнаграждение е между 900-1000лв./бруто/.Според Вас колко е оптималната сума на която мога да бъда осъден да изплащам и нежеланието на детето да се вижда с мен дали може да окаже някакво влияние.Благодаря предварително.

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      17 септември 2016 at 11:39

      Здравейте,
      Не мога да се ангажирам с моя преценка за справедлива сума във вашия случай, тъй като не познавам материалите по делото. Освен от Вашите възможности, зависи и от нуждите на детето – посещение на допълнителни курсове за обучение, спортни занимания, здравословно състояние и др. Това, че не се спазва времето за личен контакт между детето и Вас, няма отношение по размера на издръжката – бихте могли да защитите това си право по друг път, в случай, че желаете да го виждате. При всички случай обаче 400лв при Вашите доходи е висок размер – важно е как е бил обоснован и как Вие ще обосновете това, че е прекомерен. Крайната преценка винаги е на съда, а за защита на Вашия интерес бих Ви препоръчал да ангажирате адвокат, с който да обсъдите и който да Ви представлява по делото.

  6. mariq says :Влезте, за да отговорите
    14 септември 2016 at 07:21

    Davam izdrajka za dve deca, po 85 na dete
    Minimalnata mi zaplata e420 ot koito vzimam chisto 350
    Kolko trqbva da Cavan me interesuva ?
    Drugoto koeto e,kogato decata lqtnata vakanciq sa pri men trqbva li da davam izdrajka i zashto,
    A kakvi pari shte gi gledam ako gi dam???

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      17 септември 2016 at 11:32

      Здравейте,
      Размера на издръжката се определя по споразумение на родителите, в случай че сте се разбрали по доброволен начин за упражняване на родителските права или по силата на съдебно решение – при развод, ако с решението за развод са дадени правата на единия родител или при спор за упражняване на родителски права и присъждане на издръжка (в случай, че с бащата не сте имали брак). Каквото пише в един от тези два документа – това дължите като издръжка. Съгласно сега действащото законодателство минималния размер на издръжката към днешна дата е 105лв. на дете. ВАЖНО! В случай, че в решението на съда или в споразумението ви пише 85лв – плащате толкова, докато другия родител не поиска увеличаване на размера на издръжката.
      Относно летните месеци, в които децата са при вас – да, дължите издръжка, освен ако пак в решението на съда или в споразумението не пише изрично, че за този период не дължите. Това е принципа, тъй като издръжката се дължи освен за храна и вода, които са ежедневни грижи за детето, и за дрехи, учебници и помагала, отопление и въобще създаване на нормални условия на живот (например през лятото другия родител може да прави необходим ремонт на стаята на детето и да използва парите за това). Ако имате нужда от повече информация моля потърсете ни отново или си запишете час за консултация по телефона.

  7. Петър Христов says :Влезте, за да отговорите
    20 септември 2016 at 16:11

    Здравейте, много се надявам да ми помогнете с отговор! Бившата ми съпруга поиска увеличение на издръжката, която плащам за детето ни от 200 на 500 лв. Аз живея в Дания, но съм безработен и получавам само социална помощ. Можете ли да ми кажете съществува ли наистина такава издръжка и в какъв случай могат да ме осъдят да я плащам. Тя може би се надява, че няма да мога да се явя на делото и ще я спечели. Посъветвайте ме моля, как да постъпя, тези пари са твърде много за мен.

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      20 септември 2016 at 19:42

      Здравейте,
      Съществуват всякакви размери на издръжки, включително и в пъти по-високи от посочените от Вас размери. Всичко е въпрос на доказване на необходимостта от издръжка в този размер, но на практика горна граница няма. За да защитите интереса си трябва да ангажирате адвокат, който да Ви представлява по делото. В случай, че желаете да се ангажирам със случая потърсете ме отново, за да обсъдим повече подробности по делото Ви.

  8. Иван Серафимов says :Влезте, за да отговорите
    29 септември 2016 at 13:49

    Здр.Разведен съм по взаимно съгласие преди 6-7 месеца,и имам дете от въпросния брак на 4 годинки….На което изплаштам, взаимно определена издражка от нас двамани 110 лв.Сега иска да вдигне издражката!Аз съм вече щтастливо женен и чакам дете до година.Заплатата ми е 900 лв…както и на бившата ми жена.Какво бихте ме посъветвали?

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      29 септември 2016 at 19:24

      Здравейте. В случай, че не желаете и не сте съгласен да плащате по-висока издръжка, не се споразумявайте за това. Ако майката на децата желае може да заведе дело и крайната дума ще има съда. Разбира се бих Ви препоръчвал да си наемете адвокат в случай на заведено дело. Хубаво е да пазите документи за плащаните издръжки досега и занапред като доказателство, че сте заплащал издръжката. Ако имате нужда от представителство по дело можете да се свържете отново.

  9. Джейран Джемал says :Влезте, за да отговорите
    12 октомври 2016 at 09:30

    Здравейте!Имам близнаци на 16 г., единият е с диабет.От 2011 г. съм разведена.Децата не контактуват с баща си по простата причина,че той не ги иска.Единственото,което прави за тях е ,че всеки месец дава като издръжка 90 лв.за болното и 70. лв за другото дете-общо160 лв.!За тези 6 години за първи път се наложи да го помолим за нещо-а именно да подпише една декларация,с която да разреши децата да отидат на еднодневна екскурзия от училище до Румъния и той отказал.И реших,че и аз мога да бъда гадна и ще подам молба за увеличение на издръжката.Той е пенсионер по болест,с пенсия около 400 лв.но има и частен бизнес.Между другото,докога се плаща издръжката-докато детето навърши 18 г.или докато учи?Предварително благодаря!

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      12 октомври 2016 at 12:08

      Здравейте!
      Поставихте интересни и важни въпроси, за което Ви благодаря.
      Увеличение на размера на издръжката е допустимо във Вашия случай, тъй като децата вече са отраснали и имат завишение нужди за облекло, храна и др., в това число и за допълнителни разходи за лекарство за болното дете. Минималния размер на издръжката в момента е 105лв., а във Вашия случай сте доста под този размер. За търсене на издръжка над този размер са важни две неща – нуждите на децата и възможностите на родителя, който ще я плаща. За частния бизнес е важно какво точно получава той – заплата като управител, печалба от дружеството под формата на дивидент, а и също и с какво имущество разполага.
      Издръжката за непълнолетно дете, когато родителските права са поверени на единия родител, се дължи от другия до навършване на ПЪЛНОЛЕТИЕ (18г.). ВАЖНО! След навършване на пълнолетие обаче, всяко дете, което учи средно или висше образование има право на издръжка от родителите си до навършване на 20 години за средно образование и 25 за висше образование, до срока на завършване на обучението. Освен това децата не трябва да имат възможност и да се издържат от имуществото си. За този иска обаче се предявява от самото дете, тъй като то вече е пълнолетно и има самостоятелно право да прецени дали да направо това. В този случай издръжката се изплаща директно на детето, за разлика от издръжката на непълнолетен, която се изплаща чрез родителя, който упражнява правата над детето.

  10. лима says :Влезте, за да отговорите
    15 ноември 2016 at 09:56

    Здравейте, разведена съм от май месец 2013 по решение на съда издържката за 2 те ми деца е по 130лв на дете. Голямото от септември тази година е в училище! Имам допълнителни разходи за него в размер над 200лв, имам касови бележки за всеки един разход, свързани са основно и само с училището ежемесечно. Разходите са за транспорт, купони за храна и занималня! за всички събирам касови бележки, останалите разходи не ги коментирам дори! малкото дете вече не ползва 50% намаление на таксата като 2 ро в градината, следователно и при него има ежемесечно увеличение на разхода с 30лв. Баща им е държавен служител на над 1500лв заплата чисто, моята бруто е 1000лв. Бих искала увеличение от 260 на 350лв за 2 те. имам ли шанс за такова увеличение?благодаря

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      17 ноември 2016 at 09:37

      Здравейте,
      При така изложените факти за наличие на документи за разходи за 200лв на едното дете и увеличени разходи за другото, е възможно издръжката да бъде увеличена. Не мога да ви посоча общата сума, тъй като издръжката се определя индивидуално за всяко дете, съобразно неговите потребности, но е възможно да общата сума е да исканите от вас 350лв. Трябва обаче задължително да се обосноват индивидуално нуждите на всяко от децата, да се приложат и всички необходими доказателства за това, в т.ч. и съхраняваните от вас разходни документи и да се сезира съда с искова молба за това увеличение.

  11. Daniela Sallakova says :Влезте, за да отговорите
    21 ноември 2016 at 11:48

    Zdraveite iskam da popitam za sina mi koito sega qnuari stava na 18g a shte uchi do 12 klas srednoto si obrazuvanie.Iskam da popitam do koga bivshiqt mi maj s koito sme razvedeni ot 10godini shte prodalji da izplashta opredelenata mu izdrajka ot 80lv.Vaprosa mi e do kato uchi ili dokato stane na 18g Blagodarq 🙂

  12. Daniela Sallakova says :Влезте, за да отговорите
    21 ноември 2016 at 11:53

    Da popitam sashto ako ima pravo na izdrajka dokato uchi kakvo trqbva da se napravi i kade kakvi dokumenti shte sa ni nujni:)Kam koi da se obarnem

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      21 ноември 2016 at 13:05

      Здравейте,
      По първия въпрос – издръжката се дължи до навършване на ПЪЛНОЛЕТИЕ – пише го в съдебното решение (докога бащата ще я изплаща си зависи от него, до 18-годишнината на детето е длъжен). По втория въпрос – след като навършват 18-годишна възраст, учащите деца имат право на издръжка докато учат редовно в средни и висши учебни заведения за предвидения срок на обучение. Има обаче няколко условия – да не може детето да се издържа само от доходите си или от използване на имущество И родителите да могат да я дават без особени затруднения. За такава издръжка може да се води дело от детето срещу бащата, в случай, че се нуждаете от адвокат, потърсете ме отново на телефон,имейл или си запазете час за консултация в кантората, за да обсъдим подробностите около Вашия случай.

  13. Cveti says :Влезте, за да отговорите
    26 ноември 2016 at 17:23

    Zdraveite, iskam da popitam majat mi plashta izdrajka v razmer na 100 leva za deteto mu ot predishen brak na 5 godinki. Sega nqma nikakav dohod vazmojno li e da se namali mesechnata izdrajka, maikata e s dohot 800-900 leva-mesechno?

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      28 ноември 2016 at 08:13

      Здравейте,
      Кратния отговор на поставения от Вас въпрос е НЕ, не може да се намали. Причина за това е, че съгласно действащото законодателство минималния размер на издръжката е 105лв., равно на 1/4 от минималната работна заплата (МРЗ). Съгласно чл. 143 ал. 2 от Семейния кодекс, “Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си.” ВАЖНО: В случай, че размера на изплащаната от съпруга Ви издръжка от 100лв. на месец е определен със споразумение или съдебно решение, то това е размера на издръжката, която той дължи до промяна на обстоятелствата – ново споразумение или съдебно решение, т.е. това, че минималния размер е 105лв. по сегашния закон, не увеличава автоматично издръжката, която дължи съпругът Ви. ВАЖНО: Липсата на доходи и имущество на съпруга Ви могат да имат значение при евентуален иск за увеличение на издръжката от другия родител срещу него, дотолкова доколкото да се определи от съда издръжка в минималния размер към датата на постановяване на съдебното решение.

  14. Cveti says :Влезте, за да отговорите
    28 ноември 2016 at 10:36

    Blagodarq mnogo.

  15. Djevriye ismet says :Влезте, за да отговорите
    5 януари 2017 at 17:08

    As Iskam da popitam bastata potpisa cee saglasen da plasta izdriskata no nisto ne plasta kakvo mojem da napravim

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      6 януари 2017 at 07:55

      Какво е подписал? Моля изпратете документа сканиран на имейл [email protected] , за да мога да отговаря на въпроса Ви.

  16. фани йосифова says :Влезте, за да отговорите
    12 януари 2017 at 09:43

    Здравейте,бих искала да попитам.Какво става с жилището,закупено с жилищен кредит?Кой и как ще плаща?Може ли да се направи документ (споразумение),пред съда затова,че ще си плаща вноската?Другия ми въпрос следния:Може ли да изкарам заместващо съгласие от съда,за да излезе детето да живее при майка си в чужбина и при какви условия,ако бащата не е съгласен?По времето когато ,майката с детето не живее в присъденото и жилище,той може ли да се нанесе в него?

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      12 януари 2017 at 11:26

      Здравейте.
      По първия Ви въпрос не става ясно точно какъв е казуса. Ако говорите за жилище, закупено по време на брак с жилищен кредит, то този въпрос ще се разреши или със споразумение при прекратяване на брака, което се одобрява от съда или със съдебно решение в случай на развод по общия ред. Моля изяснете точно дали питате за това. Във всеки случай обаче може да се извършат допълнителни действия, с които да постигнете желания ефект – подписване на споразумение между двамата съсобственици, извършване на сделка или др. вид способ, съобразно това какво желаете да постигнете.
      По втория въпрос да, може със съдебно решение да се разреши пътуването на дете в чужбина с единия от родителите, в случай че двамата не могат да се разберат и да постигнат съгласие по този въпрос. В случай, че се нуждаете от съдействие и процесуално представителство в такова исково производство, моля свържете се отново.
      По третия въпрос, доколкото с решението е присъдено ползване на жилището от майката поради гледане на детето в него, докато няма ново съдебно решение, споразумение или детето не навърши 18 годишна възраст, то бащата не може да се нанесе.
      В случай, че се нуждаете от допълнителна информация и съдействие, моля свържете се отново.

  17. Александра says :Влезте, за да отговорите
    15 януари 2017 at 21:34

    Здравейте,
    бившият ми съпруг плаща издръжката на детето на ръка, но много нередовно. За миналата година има 8 поредни месеца без да е платил нито стотинка. Реших да отида до съда с изпълнителният лист и да се опитам да си взема парите, но от там ми казаха, че е неговата дума срещу моята, щом през другите месеца ми е плащал издръжката на ръка. Т.е. аз няма как да докажа, че не е плащал, ако той каже че е плащал всеки месец без пропуск. Така ли е?

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      16 януари 2017 at 10:29

      Здравейте.
      Отговора на Вашия въпрос зависи много от това кога е издаден изпълнителния лист и откога е съдебното решение. Зависи и как е записано в съдебното решение, че ще се плаща издръжката – лично в брой (на ръка) или по банков път.
      Не знам кой Ви е казал така в съда, но това е категорично невярно! Дори и в брой да е плащана, то следва да има разписка за това, че сте получили парите. За да Ви бъда полезен обаче трябва да ми покажете изпълнителния лист и съдебното решение, за да мога да Ви дам съвет как да си потърсите правата оттук нататък. Потърсете ме отново за повече информация.

  18. Лилия says :Влезте, за да отговорите
    19 януари 2017 at 21:25

    Сигурен ли сте, че при дело за увеличение на издръжка се дължи държавната такса? Съгласно чл.83, ал.1, т.2 от ГПК, от държавна такса са освободени ищците по искове за издръжка.

  19. Станимира says :Влезте, за да отговорите
    28 януари 2017 at 00:09

    Здр. От преди 9г. имам развод с бащата на детето ми и ми плаща 100 лв. издръжка. Какво да направя,защото мисля,че е прекалено малко за тинейджър тази издръжка.И ще ми трябва ли адвокат? Благодаря.

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      28 януари 2017 at 22:46

      Здравейте,
      Към момента минималния размер на издръжката, както вероятно сте прочела е 115лв. За тинейджър определено могат да бъдат изтъкнати нужди, които да обусловят издръжка в по-висок от този размер като нужди от облекло, дрехи, курсове за обучение, спорт или други. Начините да бъде увеличен размера на издръжката са два: първо – взаимно съгласие с бащата на детето (със споразумение). Втория е с дело, в което да изтъкнете причините, довели до необходимост от увеличение на издръжката (като нарастнали нужди на детето), като издръжката ще бъде увеличена по силата на съдебно решение, което ще подложени и на изпълнение (ще може да си извадите изпълнителен лист). А по въпроса дали ще ви трябва адвокат – трябва да си отговорите Вие. В първия случай трябва да можете да си напишете споразумението с бащата на детето, а във втория – трябва да можете да заведете дело, да представите доказателства и да убедите съда, че е необходимо издръжката на детето Ви да бъде увеличена, като за всичко това извършите необходимите процесуални действия по силата на действащите закони и процедури сама и лично. В случай, че не можете – определено ще Ви е нужен адвокат.

  20. Красидара says :Влезте, за да отговорите
    27 май 2017 at 12:52

    Здравейте г-н Пенчев искам да попитам преди 12 години се разведох със съпруга ми ,и детето беше дадено на мен ,той беше осъден на 40лв който така и не даваше,след определен период отново се събрахме на семейни начела (не сме подписвали) родими се второ детенце ,което той призна,до тук добре! Но от един определен период отношенията ни са изключително лоши,неиска да вижда децата, отправя заплахи и т.н. Та искам да ви попитам той като се води безработен ,могали да го съд яза вдигане на издръжка на първото дете и да заведа дело и за второто или няма смисъл ?(само да допълни първото ни детенце е с доказан астма)! Благодаря предварително! 🙂

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      27 май 2017 at 15:58

      Здравейте,
      Карам по ред. За първото дете трябва да водите дело за увеличаване на размера на присъдената Ви издръжка. За второто трябва да се води дело за присъждане на родителите права и за определяне на размера на издръжката. Първото на формално основание издържката ще бъде увеличена до поне 115лв. Дали има смисъл – освен, че не работи, зависи дали има някакво имущество бащата на децата Ви, освен че не получава доходи от трудово възнаграждение. В случай че няма и имущество, то издръжката се изплата от държавата до определен размер, т.е. смисъл има.

  21. petia says :Влезте, за да отговорите
    28 май 2017 at 10:45

    dobar den iskam da vi popitam imam dete bez brak ama e pripoznato ot ba6tata deteto be6e na 1 god kato se ostavixme do den dne6en ne sam vidqla 1 stotinka ot ba6tata a sega deteto e na 8 .Kak da postapq blagodarq vi

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      30 май 2017 at 19:09

      Трябва да заведете дело за родителски права и издръжка, ако не сте водили такова или нямате споразумение помежду си.

  22. Виктория says :Влезте, за да отговорите
    30 май 2017 at 18:28

    Здравейте работя като международен шофьор искам да попитам тъй като ми предстаи дело за увеличение на издръжката на децата ми. Считат ли се командировачните ми за доход след като те са плаващи и може ли въэ основа на тях бившата ми съпруга да иска голямо увеличение на издръжката. Децата ми са на 11 и на 6 години. Благодаря Ви предварително

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      30 май 2017 at 19:07

      Всичко, което получавате като приход под формата на парични суми е доход. Припомням, че при дело за издръжка размера се определя съобразно 1)нуждите на лицето, на което се дължи издръжката и 2)възможностите на лицето, което я дължи. Тези две обстоятелствата подлежат на доказване, така, че освен Вашия доход, съпругата Ви следва да докаже и необходимостта на децата от тази издръжка.

  23. Даниела says :Влезте, за да отговорите
    2 юни 2017 at 21:26

    Здравейте! Разведена съм от близо 10 години. Имам желание да заведа дело за увеличение размера на издръжката. При разглеждане на такова дело подновява ли се режима на контакти на бащата с детето или е нужно завеждане на друго? Какво следва ако родителят не спазва режима за контакти с детето си? Има ли санкции за другия родител и ако е така какви? При нежелание на детето за срещи с бащата може ли същото да бъде накарано да се среща с него? В кой закон мога да погледна повече подробности? Благодаря Ви предварително за отговорите!

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      2 юни 2017 at 22:03

      Здравейте,
      Делото за увеличение на издръжката може да се води самостоятелно или заедно с предложение за промяна в режима на лични контакти – в зависимост от желанието на ищеца или промяната в режима за личните контакти да бъде поискана от ответника. Последиците са предвидени в семейния кодекс и могат да доведат до лишаване или ограничаване на родителски права спрямо родителя, който не плаща издръжка и не полага грижи за детето. Относно детето – няма законови норми, който да го задължат да се среща с родителя, но няма и такива, които да му позволят да изрази желанието си да не се среща. Ако другият родител, на който са предоставени родителските права счита, че срещите на детето и родителя, на който е определен режим на лични контакти представлява заплаха или риск за детето, може да иска ограничаване или лишаване от родителски права.

  24. Станислав says :Влезте, за да отговорите
    25 септември 2017 at 13:48

    Здравейте,
    разведен съм от 3 години и редовно плащам издръжката за двете си деца, но бившата все се опитва да ме изнудва за повече паричрез децата.
    Въпросът ми е могали да я осъда, че не си търси работа и се опитва да ме изнудва чрездецата аз да я гледам?
    Благодаря педварително.

    1. Веселин Пенчев says :Влезте, за да отговорите
      25 септември 2017 at 15:35

      Здравейте,
      Не е възможно да осъдите някого, че не си търси работа. Това е негово право и негов избор. Относно издръжката – тя се определя със съдебно решение или споразумение между родителите, като плащането на присъдения/уговорения размер на издръжката Ви освобождава от задължения за плащане на други суми към родителя. С издръжката, както и с лични средства, другия родител следва да поеме всички разходи по отглеждането на детето/децата – такси за учебния заведения и курсове, храна, облекло, режийни и др. Ако Вие лично желаете, може да закупувате допълнително конкретни неща, да заплащате конкретни такси или да давате допълнителни суми над издръжката, НО НЕ МОЖЕТЕ ДА БЪДЕТЕ ОСЪДЕН В СЛУЧАЙ, ЧЕ НЕ ГО ПРАВИТЕ!

  25. Теодора says :Влезте, за да отговорите
    6 октомври 2017 at 22:06

    Здравейте !
    Разведена съм от месец Май 2017г. Имам две деца на 9 и 6 години . Получавам за двете общо 230 лв месечна издръжка. Искам да попитам дали мога да заведа дело за увеличаване на издръжката и ако да , трябва ли да мине някакъв определен период от време след развода ?
    Благодаря предварително !

Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.

Търси!

Контакти

Адвокатска кантора
Веселин Пенчев
град Шумен
ул. "Добри Войников" №17, етаж 1, офис 2
(+359) 885 198 654
[email protected]

Актуални казуси

  • Смяна на имена по етнически причини

  • АКТУАЛЕН РАЗМЕР НА ИЗДРЪЖКА ЗА ДЕТЕ 2022г. – 2023г.

  • Нов минимален размер на издръжката от 01.01.2020г.

  • РЕАБИЛИТАЦИЯ

  • Задължения по ЗМИП – въвеждане на вътрешни правила

Полезни връзки

Шуменски окръжен съд
Шуменски районен съд
Шуменски административен съд
Търговски регистър
Имотен регистър
Адвокатска колегия Шумен
Регистър на съдебните актове
Център по Медиация – Шумен

КОНТАКТИ

Адрес: град Шумен 9700
ул. “Добри Войников” №17, етаж 1, офис 2
Телефон: (+359) 885 198 654
E-mail: [email protected]
WEB: www.advokat-penchev.com

МОЖЕ ВИ ИСКАТЕ ДА ЗНАЕТЕ ЗА:

  • Смяна на имена по етнически причини

  • АКТУАЛЕН РАЗМЕР НА ИЗДРЪЖКА ЗА ДЕТЕ 2022г. – 2023г.

НАВИГАЦИЯ

Начало
Услуги за граждани
Услуги за бизнеса
Запиши час
Онлайн адвокат
Тарифа
Политика за поверителност
Политика за използване на бисквитки

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Шуменски окръжен съд
Шуменски районен съд
Шуменски административен съд
Търговски регистър
Имотен регистър
Адвокатска колегия Шумен
Регистър на съдебните актове
Център по Медиация – Шумен

Адвокат Веселин Пенчев

© 2015-2021 All rights reserved.
Адвокатска кантора Веселин Пенчев

Дизайн и поддръжка MENTOR STUDIO

НАГОРЕ
Този сайт използва бисквитки (cookies) за да Ви предостави максимално потребителско изживяване. С използването на сайта Вие се съгласявате с нашата политика на поверителност и политика за използване на бисквитки.
Настройки на бисквиткитеПРИЕМАМ!
Manage consent

Настройки на поверителността и бисквитките

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри Вашето изживяване, докато навигирате през уебсайта. От тях бисквитките, които са категоризирани според необходимостта, се съхраняват във вашия браузър, тъй като са от съществено значение за работата на основните функционалности на уебсайта. Ние също използваме бисквитки на трети страни, които ни помагат да анализираме и разберем как използвате този уебсайт. Тези бисквитки ще се съхраняват във вашия браузър само с вашето съгласие. Също така имате възможност да се откажете от тези бисквитки. Но отказването от някои от тези бисквитки може да повлияе на вашето сърфиране.
Необходими
Винаги включени

Необходимите бисквитки са абсолютно необходими за правилното функциониране на уебсайта. Тези бисквитки гарантират анонимни основни функционалности и функции за сигурност на уебсайта.

CookieDurationDescription
cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.

Функционални

Функционалните бисквитки помагат за изпълнението на определени функционалности, като споделяне на съдържанието на уебсайта в платформите за социални медии, събиране на отзиви и други функции на трети страни.

Ефектни

Бисквитките за ефективност се използват за разбиране и анализ на ключовите показатели за ефективност на уебсайта, което помага за осигуряване на по-добро потребителско изживяване за посетителите.

Аналитични

Аналитичните бисквитки се използват, за да се разбере как посетителите взаимодействат с уебсайта. Тези бисквитки помагат да се предостави информация за показателите, броя на посетителите, степента на отпадане, източника на трафик и т.н.

Рекламни

Рекламните бисквитки се използват, за да предоставят на посетителите подходящи реклами и маркетингови кампании. Тези бисквитки проследяват посетителите в уебсайтове и събират информация, за да предоставят персонализирани реклами.

Други

Други некатегоризирани бисквитки са тези, които се анализират и все още не са класифицирани в категория.

ЗАПАМЕТИ И ПРИЕМИ!