
Много родители и близки от семейството правят влог на името на децата си. Мотивите за това са различни, най-често водени от благородни мисли за материална обезпеченост на децата си за бъдеще време. Нерядко обаче се налага тези пари да бъдат използвани от родителите преди навършване на пълнолетие на детето. Ако отидете в банката обаче бързо ще узнаете, че не може да изтеглите от тази сметка, тъй като влогът е на името на детето, а то не е навършило 18 години, не е дееспособно и не може да се разпорежда с този влог. Как можете да го направите Вие като родител на детето? Отговора тук.
Теглене от влог на малолетен/непълнолетен е процедура, която е уредена в Семейния кодекс. Съгласно чл. 130 ал. 1 от СК родителите са тези, които управляват имуществото на децата си до навършване на тяхното пълнолетие. Това обаче не става свободно, тъй като ал. 3 на същия член урежда процедурата за това – всяко разпореждане на недвижимо, движимо имущество, както и влогове се извършва от родителите след разрешение от районния съд по настоящ адрес на детето (например ако адреса на детето в гр. Шумен – молба за теглене на пари от влог на малолетен/непълнолетен до Шуменски Районен съд). Производството е охранително и започва по молба на заинтересованата страна. Към молбата се прилагат и допълнителни документи.
Такава молба може да ви бъде изготвена в Адвокатска кантора Веселин Пенчев – адвокат в Шумен.
Необходими документи:
- Акт за раждане на детето;
- Лични документи на родителите;
- Извлечение от сметката на детето, удостоверяваща извършените транзакции за последните 12 месеца;
- Дължима държавна такса – 25лв.;
За повече информация по Вашия конкретен казус, заповядайте в кантората на адвокат Веселин Пенчев в Шумен или задайте въпросите си с контактната форма.
*настоящата публикация има за цел да очертае някои основни моменти, не претендира за юридическа пълнота и прецизност.
Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.