За добро или лошо животът ни поднася различни ситуации, пред които трябва да се изправим и да продължим напред. Една от тях е проблемът с упражняването на родителските права на собствените ни деца. Какво трябва да знаем, ако се стигне до там, че не можем да се разберем с другия родител относно нашите деца.
Първото важно е, че всеки от двамата родители има своите права и задължения към децата си. В интерес на децата обаче е, когато родителите са разделени, един от тях да полага ежедневните грижи и да упражнява права над тях, да ги представлява и да взема най-добрите за децата решения. Това може да стане по два начина – чрез споразумение между двамата родители относно упражняването на родителските права, местожителството на децата и издръжката или по съдебен ред чрез решение на съда относно тези въпроси. Независимо от начина, крайният ефект е идентичен – единият от родителите упражнява родителските права, а другият получава правото да вижда децата в определени дни, време и място, както и задължението да плаща издръжка за децата си на другия родител.
Второто важно нещо, което трябва да знаем, е че в тези ситуации винаги се изхожда от гледна точка на интереса на ненавършилите пълнолетие деца. Такава е трайната съдебна практика от 1974г. до сега. С оглед интересите на децата, се преценява от съда върху кого от двамата родители се възлагат правата над децата. В това число се преценяват възпитателските качества, материалното положение на родителите, привързаността на децата към единия или другия родител, желанието на самите родители, възрастта и пола на децата и др.
И накрая важно е да знаете, че независимо дали сте майката или бащата на детето и не можете да постигнете съгласие с другия родител, във Ваш и най-вече в интерес на децата е да уредите чрез силата на присъдено нещо (съдебното решение) правилата, по които ще се грижите поотделно и заедно с другия родител за своите деца.
За повече информация по Вашия конкретен казус, заповядайте в кантората на адвокат Веселин Пенчев в Шумен или задайте въпросите си с контактната форма.
Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.