В последно време зачестиха случаите, в които в кантората идват хора с току-що издадено свидетелство за съдимост, в което за тяхно учудване все още е вписано ОСЪЖДАН. Неправилно хората считат, че след изтичане на определените срокове в случаите на условно осъждане ще им бъде издадено „чисто“ свидетелство за съдимост.
Това определено не е така. Въпросите за реабилитацията са уредени в чл. 85 и сл. от Наказателния кодекс. Реабилитацията заличава осъждането и отменя за в бъдеще последиците, които законите свързват със самото осъждане.
За да настъпи реабилитация по право при условно осъждане е необходимо в изпитателния срок лицето да не е извършило друго престъпление, за което следва да изтърпи и отложеното наказание. Реабилитация по право настъпва, когато лице, осъдено на лишаване от свобода до три години, ако в течение на три години от изтичане на срока на отложеното с присъдата наказание не е извършило друго престъпление, за което е предвидено лишаване от свобода или по-тежко наказание.
Важно е да се знае, че реабилитация по право не настъпва за пълнолетно лице, което веднъж вече е било реабилитирано.
Ако не са налице предпоставките, предвидени от закона за настъпване на реалититация по право, то всеки осъден може да поиска реабилитация от съда, постановил присъдата като първа инстанция. Реабилитация може да бъде поискана и от наследници, ако починалото лице е имало право на реабилитация.
Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.