Пълномощното за управление на МПС е способ, с който се дават права по силата на пълномощие от собственика на МПС-то на упълномощеното лице, с които права той може да управлява МПС-то необезпокоявано. Не че иначе не би могъл да го направи, но е възможно да бъде спрян от орган на реда, който да му поиска документ за това. Ако шофиращият няма такъв, то е възможно да бъде обвинен в кражба, да бъде задържан докато не се разпита собственика на МПС-то, като последният може да потвърди, че доброволно е предоставил МПС-то си на третото лице или да съобщи на органите, че не познава това лице и то следва да бъде задържано.
Законово изискване за такова пълномощно за управление на МПС няма. Но посочения по-горе хипотетичен пример може да бъде напълно реален предвид текстовете на Наказателния кодекс, касаещи престъпленията кражба, обсебване и присвояване. Освен това задължителната застраховка гражданска отговорност се прави от собственика на автомобила, но на негово име. Гражданската отговорност обаче е лична застраховка, а не имуществена. В случай на ПТП, предизвикано от управлявал несобственик е напълно възможна хипотезата на отказ на застрахователите да заплатят евентуални деликтни претенции от трето пострадало лице. Трета възможна хипотеза е МПС-то да бъде заснена посредством техника за видеоконтрол от органите на КАТ. В такъв случай за виновен отново се счита до доказване на противното собственика на МПС-то. Как той би могъл да докаже, че не е шофирал той, а е шофирал някой друг? – по силата на копие от пълномощното например. Четвърта е хипотезата на тежък пътен инцидент причинен от управляващия и бягство и укриване на същия – в този случай органите на реда отново ще търсят собственика, който може да спи спокойно и нищо да не подозира.
С други думи пълномощно за управление на МПС не Ви е необходимо по закон, но липсата му би могла да доведе до много сериозни проблеми както за този, който управлява без такова пълномощно, така и за собственика на автомобила.
Пълномощно за управление на МПС може да Ви бъде изготвено в Адвокатска кантора Веселин Пенчев – адвокат в Шумен. Същото можете да заверите нотариално при някой от нотариусите в близост до кантората.
Необходими документи:
- Документи за собственост на МПС-то (голям талон);
- Лична карта на упълномощителя;
- Лични данни на пълномощника.
За повече информация по Вашия конкретен казус, заповядайте в кантората на адвокат в Шумен или задайте въпросите си с контактната форма.
*настоящата публикация има за цел да очертае някои основни моменти, не претендира за юридическа пълнота и прецизност.
Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.