Правната уредба на въпросите, свързани с осиновяването, е в глава Осма на Семейния кодекс. Какви са изискванията, т.е. необходимите предпоставки, при които може едно лице да осинови друго лице?
Те могат да бъдат разделени в две групи. От една страна – по отношение на осиновяващия, и от друга – по отношение на осиновявания.
1. Осиновител може да бъде лице, което е дееспособно и не е лишено от родителски права.
2. Осиновяваният не трябва да е навършил 18 години към датата на подаване на молбата за осиновяване.
Важно условие е разликата във възрастта между осиновител и осиновен да е не по-малко от 15 години, като това изискване не се прилага ако съпруг осиновява рождено дете на другия съпруг. А в случай на едновременно или последователно осиновяване от двама съпрузи е достатъчно това изискване да е налице и само за единия от съпрузите.
Законът е предвидил някои забрани за осиновяванията :
– Не се допуска осиновяване между роднини по права линия и между братя и сестри, като тук има изключение за осиновяване на внук от бабата и дядото, ако детето е родено извън брак или единият или двамата родители са починали.
– Едно лице не може да бъде осиновено едновременно от две лица, освен ако те са съпрузи.
– Не се допуска повторно осиновяване, ако не е прекратено първоначалното такова. Изключение от това правило е последващо осиновяване от страна на съпруг на първоначалния осиновител.
Производствата по осиновяване са подсъдни на окръжните съдилища, като молбата за осиновяване се подава чрез Регионална дирекция „Социално подпомагане“. За да постанови решение за допускане на осиновяването съдът трябва се убеди, че то е в интерес на детето. Затова в тези производства значителна роля имат социалните служби, които представят доклад по отношение на възможностите на осиновителя да осигури условия и грижи за отглеждането на осиновения.
Осиновяването може да бъде пълно и непълно, като има разлика по отношение на запазването/прекратяването на връзката между осиновения и роднините му по произход. Законът изисква задължително осиновяването да е пълно в случаите на осиновяване на дете на неизвестни родители и когато биологичните родители са дали предварително съгласие за пълно осиновяване.
За повече подробности по въпросите, свързани с осиновяването като правен институт, можете да се обърнете към адвокатска кантора Веселин Пенчев.
Осиновяване
Тагове:
адвокат, адвокат Веселин Пенчев, адвокат гражданско право, адвокат семейно право Шумен, дете, добър адвокат в Шумен, осиновен, осиновено, осиновител, осиновяване, осиновяване на дете, осиновяване на дете на другия съпруг, семеен адвокат Шумен, семейно право., Шумен
Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.