Изработката на нотариален акт e свързана с всяка смяна на собственика на недвижим имот породена от сделка или безвъзмезден договор (дарение). Независимо дали купувате жилище, офис, гараж, земя или друга недвижима собственост, Вие се нуждаете от изготвяне на проект за нотариален акт. Този проект ще бъде представен на нотариус с район на действие, съвпадащ с местонахождението на имота, както и с редица други продружаващи документи. След като нотариуъта се запознае с тях и е готов да изповяда сделката, Вие ще бъдете поканени при нотариуса да подпишете нотариалния акт в негово присъствие, а ако не можете да го направите нотариусите допускат изповядване на сделката и извън кантората им, когато обективни причини налагат това (и разбира се срещу допълнително възнаграждение).
Нотариалният акт е единствената допустима от закона форма за всякакви видове прехвърляния на недвижимо имущество (арг. Чл. 18 ЗЗД). Освен това в чл. 167 от ЗЗД е казано, че и договорите за ипотека се сключват с нотариален акт. Нотариален акт следва да Ви бъде изготвен и в случай, че придобивате имот по силата на давностно владение – констативен нотариален акт по обстоятелствена проверка.
Нотариален акт може да Ви бъде изготвен в Адвокатска кантора Веселин Пенчев – адвокат в Шумен. Същият ще бъде изпратен при някой от нотариусите в близост до кантората и ще Ви бъде уговорен час за подписване на акта от Вас.
Необходими документи: (различни в зависимост от вида на нотариалния акт)
- Документи за собственост на имуществото;
- Скица/и / Схема от Служба по кадастър;
- Удостоверение за данъчна оценка;
- Удостоверение за тежести на имота;
- Документ за внесен данък по ЗМДТ;
- Лична карта на продавача;
- Лична карта на купувача;
- Други за всеки конкретен случай
За повече информация по Вашия конкретен казус и изготвяне на Вашия нотариален акт, заповядайте в кантората на адвокат Веселин Пенчев в Шумен или задайте въпросите си с контактната форма.
*настоящата публикация има за цел да очертае някои основни моменти, не претендира за юридическа пълнота и прецизност.
[…] Няколко са възможностите за смяна на собствеността върху недвижим имот. В настоящата статия ще разгледаме само договора като възможност за смяна на собствеността. При всички случай, съгласно изискването на закона, договор, с който се прехвърля собствеността на недвижим имот следва да бъде под формата на нотариален акт. […]