
Както не веднъж сме имали възможност да разясним, минималния размер на издръжката е обвързан с минималната работна заплата. Считано от 01.01.2018г., съгласно ПОСТАНОВЛЕНИЕ на Министерски съвет № 316 ОТ 20 ДЕКЕМВРИ 2017 Г. за определяне на нов размер на минималната работна заплата за страната, същата става в размер на 510 лв. Доколкото чл. 142 ал. 2 от СК предвижда, че минималния размер на издръжката на 1/4 от МРЗ, то минималния размер на издръжката, считано от 01.01.17г. е 127,50лв. Напомням още веднъж, че това е абсолютния минимум, който съдът е длъжен да присъди без да се интересува от нищо друго по делото. Такъв размер на издръжка се присъжда от съда дори и на родител, който е безработен, няма имущество и не получава доходи от каквато и да е дейност. За всеки размер над минималния следва да бъдат обосновани както необходимостта от издръжка в претендирания размер, така и възможността на лицето, което дължи издръжката, да я заплаща.
ВАЖНО!
Увеличението на издръжката не става автоматично с вдигането на МРЗ. Веднъж присъдена от съда, издръжката остава в същия размер до промяна на обстоятелствата, който обуславят нейната промяна. Тази промяна може да бъде извършена със съдебно решение. Производството започва с искова молба от лицето, което желае увеличението (или неговия законен представител, когато се касае за непълнолетно лице). В исковата молба подробно се описват всички обстоятелства, които налагат исканото увеличение, след което тя се депозира в Районния съд по постоянен адрес на ищеца или ответника, изпраща се препис на ответната страна, която може да депозира отговор в едномесечен срок. След като получи отговора съдията-докладчик насрочва делото за открито съдебно заседание, в което се явяват страните или техните процесуални представители (адвокати).
След като приключи съдебното заседание (или заседания ако е повече от едно), съдът се произнася с Решение, с което решава дали са налице обстоятелства за промяна на размера на издръжката и ако са променя размера на издръжката. Решението подлежи на обжалване пред съответния Окръжен съд в двуседмичен срок. В случай, че не бъде обжалвано в срока, то влиза в сила. Ако се обжалва, делото се гледа от Окръжния съд, като пред него не могат да се събират нови доказателства, а съдът решава делото въз основа на събраните вече такива от първата инстанция.
Настоящата статия разглежда увеличението на размера на издръжка под минималния размер, съгласно сега действащото законодателства. За повече информация за завеждане на дела прочетете останалите статии по темата тук и тук или се свържете с кантората за допълнителна информация, консултация и подготовка на документи за завеждане на дело.
Здравейте!
Искам да заведа дело срещу бившия си съпруг за увеличаване на месечната издръжка на детето си.
По решение на съда (2009год е развода.)
Получавам 60лв издръжка.
Живея в Бургас,а той до колко знам в чужбина,къде и какво трябва да направя за увеличаване?!
Благодаря!