
Поради едни или други обстоятелства, доста често и поради финансови затруднения, работодателя може да забави изплащането на дължимите Ви заплати. Това обаче не е допустимо по закон и срещу това могат да бъдат предприети определени действия.
На първо място трябва да сте сигурни, че работодателят Ви действително Ви дължи възнаграждение за труд. Това може да проверите, като прочетете срока за изплащане на трудовото Ви възнаграждение по договор и изискате справка за изплатените Ви възнаграждения от него.
Ако констатирате, че работодателят Ви е в забава, Вие можете да го покани да Ви заплати възнаграждението в определен от Вас срок, писмено с предоставен входящ номер на Ваш екземпляр от писмената покана.
Ако това не се случи, то Вие разполагате с няколко възможности. Едната от тях да заведете дело за дължимите Ви суми под формата на иск по Кодекса на труда. Давността за това е 3-годишна и започва да тече от момента на забавата на работодателя Ви. Другата възможност, с която разполагате е да прекратите едностранно правоотношението си с този работодател единствено и само на основанието, че ви е забавил заплатата с повече от 1 месец. В този работодателят Ви дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието. Така ще можете да започнете да си търсите друга работа, ако търпението Ви е изчерпано и не сте могли да проявите разбиране към забавата на работодателя си. Решение разбира се е Ваше с оглед конкретния случай. След като прекратите правоотношението си ще трябва отново да заведете иск за заплащане на дължимото Ви. След осъдително решение на съда срещу Вашия работодател, Вие можете да се снабдите с изпълнителен лист, въз основа на който да образувате изпълнително дело, след което съдебния изпълнител да предприеме действия по събиране на задълженията към Вас. Възможно е и работодателя да признае иска в хода на процеса и да изплати възнагражденията Ви или да поиска разсрочването им, както и да заплати пълния размер на дължимото Ви след като влезе в сила съдебното решение. Разноските по делата, ако се стигне до осъдително решение, ще бъдат за сметка на работодателя Ви. На основание чл. 359 от КТ “производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите”, което означава, че не дължите държавна такса при завеждане на трудово дело.
Необходими документи за завеждане на дело:
- Трудов договор;
- Уведомление за регистрация на трудов договор от НАП;
- Длъжностна характеристика;
- Документи за изплатени възнаграждения (евентуално);
- Уведомление за прекратяване на трудов договор по чл. 327 ал. 1 т. 2 (евентуално);
- Дължима държавна такса – безплатно.
За повече информация по Вашия конкретен казус, заповядайте в кантората на адвокат Веселин Пенчев Шумен или задайте въпросите си с контактната форма.
*настоящата публикация има за цел да очертае някои основни моменти, не претендира за юридическа пълнота и прецизност.
Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.