
Продължава да бъде актуален въпроса с промяна на име или имена от страна на някои български граждани. Съгласно чл. 9 ал. 1 от Закон за гражданската регистрация (ЗГР) името на българските граждани се състои от собствено бащино и фамилно име като в този член, както и в чл. 12-18 са описани и начините за формиране на същите. Правилото е такова, че след като едно лице е вписано в акта за раждане със собствено, бащино и фамилно име при раждането му от неговите родители, то не може да променя свободно имената си. По изключение обаче ЗГР допуска това, като в чл. 19 е уреден и начина по който става това – въз основа на писмена молба и решение от съда. Производството е охранително, молбата се подава до районния съд по адрес на лицето въз основа на чл. 531 ГПК, а дължимата държавна такса е 15лв. Тъй като се касае за изключение, то следва да е налице обстоятелство, което да налага тази промяна в имената. Това обстоятелства следва да се обоснове подробно както в молбата до съда, така и в самото съдебно производство от молителя и неговия повереник.
Какви са възможните причини, въз основа на които съда би допуснал желаната промяна?
В чл. 19 ал. 1 те са изброени изчерпателно, а именно:
- Името да е осмиващо, опозоряващо, обществено неудобно
- Важни причини налагат това
Под тези две категории следва да се обоснове необходимостта от промяна на името/имената на молителя. Първите три са общоразбираеми и в тези случай е достатъчно да се докаже, че въпросното име е осмиващо, опозоряващо или обществено неудобно. По-интересна обаче е втората категория – важни причини да налагат това. Какво могат да бъдат те?
Отговорите се съдържат в редица решения на ВКС, но следва да се отбележи, че не е невъзможно да се обосноват и други важни причини с оглед конкретния случай. Така например в голям брой решения се приема от ВКС, че като важна причина следва да се възприема и „субективното желание на дадено лице да носи определено име“ или че „съдът следва да се съобрази с наличието на факти от субективно естество“, стига разбира се исканата промяна не е свързана с намерение да се въведат в заблуждение органите на реда или определени институции. Друга възможна хипотеза е известността на лицето в обществото, носенето на различни имена през различни периоди от време в резултат на станала не по волята на лицето промяна и др.
Възможните доказателства в това производство са писмени доказателства, експертиза на вещо лице, свидетелски показания, чрез които да се обоснове и докаже необходимостта от промяната. Писмените доказателства и свидетелските показания например могат да се използват с оглед доказатество, че лицето е известно в обществото с друго име, а чрез експертиза да се докаже, че лицето не възприема носеното от него име като свое.
За повече информация по Вашия конкретен казус, заповядайте в кантората на адвокат Веселин Пенчев в Шумен или задайте въпросите си с контактната форма.
*настоящата публикация има за цел да очертае някои основни моменти, не претендира за юридическа пълнота и прецизност.
Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.