![planove-na-kashta-4520776](https://www.advokat-penchev.com/files/2015/11/planove-na-kashta-4520776-e1448440252790.jpg)
Договорът за дарение е атрактивен като форма за голяма част от прехвърлянията на движими и недвижими имущества. Доста често той се използва като способ за безвъзмездно прехвърляне на имущества от и на роднини. Какви рискове крие той?
Договорът за дарение на движими имущества се извършва в писмена форма с нотариална заверка на подписите. Той е формален договор, уреден в ЗЗД, и неспазването на формата води до нищожност на договора. Договора за дарение на недвижими имущества трябва да бъде сключен под формата на нотариален акт. Юридическият аргумент за това идва от чл. 18 от ЗЗД, който казва, че всички договори за прехвърляне на собственост върху недвижими имоти се извършват с нотариален акт.
За прехвърлянето на недвижими имоти с дарение атрактивността доста често произтича от по-ниските разходи за извършването на такова прехвърляне. Общоизвестно правило е, че всичко си има цена и този случай не прави изключение. Чл. 227 от ЗЗД ни дава три основания, поради които този договор може да бъде отменен. Първото от тях е свързано с извършване на престъпление против личността на дарителя, негов съпруг или дете и то не какво да е престъпление против личността, а убийство или опит за такова. Тази хипотеза е напълно логична и тя не крие особени рискове. Второто основание е набеждаване в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години. Тук отново всичко е ясно и логично. Скритият коз обаче остава в третото основание, а именно „отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае“. Важното в случая е да се знае, че тази издръжка не следва да бъде поискана преди или при дарението, а напротив – по всяко време след това и безсрочно. Нуждата от такава издръжка може да се намери във всяко едно основание – недостатъчни доходи, извънредни разходи за храна, отопление, лекарства, битови сметки и прочие. Основание за отказ от такава издръжка обаче няма. Щом дареният е получил имущество от дарителя си, се предполага от законодателя, че той ще може и ще трябва да осигури на дарителя си исканата от него издръжка. Не се изключва и възможността издръжката да надмине стойността на дареното имущество и тогава този договор губи качеството си на безвъзмезден. Така че винаги трябва да имате предвид това и по възможност да предвидите дали Вашият дарител би имал нужда от издръжка, за какво и евентуално в какъв размер.
Следващата опасност при този договор е възможността имуществото, което попада в него, да бъде обект на закрилата на друг текст от законодателството ни – чл. 28 и 29 от Закона за наследството. Тези разпоредби уреждат размера на запазените части на наследниците по закон, както и дават забрана тези запазени части да бъдат накърнени. За наследниците е предвидена и възможност за частично разваляне на тези договори, които накърняват техните запазени части. С други думи напълно възможно е да Ви бъде дарено цялото имущество на дарителя Ви и ако Вие не сте негов наследник и то с право на запазена част, то ако има такъв той би могъл и вероятно ще поиска разваляне на Вашия договор за дарение (разбира се частично, до размера на запазените части).
Бъдете внимателни и разумни при даряването на Вашето имущество или получаване на дарение.
За повече информация по Вашия конкретен казус, заповядайте в кантората на адвокат Пенчев в Шумен или задайте въпросите си с контактната форма.
*настоящата публикация има за цел да очертае някои основни моменти, не претендира за юридическа пълнота и прецизност.
Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.