За дело за развод може да има различни причини, а оттам са различни и начините, по които може да протече такъв вид дело. Важно е да се знае, че не е възможно граждански брак, сключен по надлежния правов ред да бъде прекрактен без дело за развод пред съответния Районен съд.
Безспорно най-безболезнения и лек вариант за това е разводът да бъде по взаимно съгласие. В тази процедура съпрузите следва да постигнат сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за прекратяване на брака помежду им, приемайки всички последици от това. Тази процедура подробно е разгледана тук .
ДЕЛО ЗА РАЗВОД ПО ОБЩИЯ ИСКОВ РЕД
В случай, че не е налице обаче взаимното съгласие, всеки от съпрузите може да предяви иск за прекратяване на брака, в случай, че счита, че са налице предпоставките за това и разбира се неговото желание е такова. Усложненията в това производство са свързани с наличието на общо имущество между съпрузите, ненавършили пълнолетие деца, родени по време на брака, желание за произнасяне по въпроса за вината, а оттам и искане за присъждане на издръжка от виновния съпруг и определяне на по-голям дял от общото имущество. Оттук нататък всеки случай е строго индивидуален и зависи както от желанията и претенциите на съпрузите един към друг, така и от конкретните факти и обстоятелства, относно всички тези съществени въпроси по делото за развод.
КАК ПРОТИЧА ДЕЛО ЗА РАЗВОД
Процедурата започва с искова молба до Районния съд от съпруга, искащ развода, в която трябва да се посочат всички факти и обстоятелства към момента на подаване на молбата, подкрепени с надлежни доказателства. След като разгледа молбата и прецени, че тя отговоря на изискванията на Закона, съдът я изпраща за отговор на насрещната страна, който може да бъде подаден в едномесечен срок от датата на получаване на съобщението. След като насрещната страна изпрати отговора до съда или не направи това в посочения срок, Районния съд насрочва първото по делото заседание. В това заседание явяването на съпрузите е задължително. (*възможно е делото да протече без явяване, прочетете повече тук ).
В случай, че ответната страна не се яви и не е изпратила отговор, то съдът й назначава особен представител на разноски на ищеца. В зависимост от сочените доказателства и тяхното събиране, делото може да приключи с едно или повече заседания. След последното заседание съдът се произнася с решение, което подлежи на обжалване пред съответния Окръжен съд в двуседмичен срок от датата на съобщаването му на всяка от страните. Процедурата пред Окръжния съд е същата, с изключение на това, че там не се събират повече доказателства, а само ако има новонастъпили или новооткрити такива, които не са могли да бъдат известни на страните преди това. Решението на Окръжния съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
Такива накратко са начините за прекратяване на граждански брак. В случай, че се нуждаете от повече информация или желаете консултация или представителство по гражданско дело за развод, моля свържете се с формата за контакт, по телефон или си запазате час през модула в сайта.
Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.