В днешния динамичен свят на отворени граници в европейския съюз, много съпрузи живеят разделени, далеч от родината или поне единият от тях. Това се явява пречка за явяване по дело за развод. Част от тях са трайно фактически и духовно разделени, много от тях вече са започнали своя нов живот и понякога имат и друг човек до себе си. Често формално те не са прекратили гражданския си брак със “бившия” според тях съпруг. На практика и двамата съпрузи вече не се считат за такива, но бракът им е все още валиден и наличен. Основната причина за това е, че за да се прекрати брака, макар и двете страни да са съгласни за това, трябва да се образува дело за развод по взаимно съгласие пред Районния съд. След това обаче трябва И ДВАМАТА СЪПРУЗИ ДА СЕ ЯВЯТ В ПЪРВОТО заседание по делото. Това поне е изискването на закона в чл. 330, ал. 1 от ГПК. Въпреки това обаче, съдебната практика и по-специално тази на ВКС дава възможности за изключения. За такова изключение ВКС приема трайното отсъствие от страната на съпрузите, които работят и/или живеят в чужбина продължително време. Съдът приема, че това се явява сериозна пречка пред тях да присъстват в открито заседание по дело за развод.
Как да се заведете без да се явите по дело за развод
В случай, че сте изправени ред невъзможност, трябва да се изяснят причините за това. Ако живеете и/или работите в чужбина, делото за развод може да протече и без Вашето явяване. За целта трябва да упълномощите адвокат с изрично пълномощно, който да Ви представлява по дело за развод. В съдебно заседание по дело за развод, адвоката може да изрази изричното Ви съгласие за прекратяване на брака. Ако разводът не е по взаимно съгласие, а по исков ред, адвокатът може да изрази становището Ви по молбата на съпруга Ви.
Ако сте изправени пред невъзможност да се явите в съдебно заседание по дело за развод, можете да получите консултация и съдействие в кантората на адвокат Пенчев.
Трябва да бъдете вписан в сайта за да коментирате.